Mięśnie zaangażowane podczas ćwiczenia: Brzuch- górne, skośne, dolne, Plecy- góra, środek, dół, Core- rdzeń Wymagany sprzęt do wykonania ćwiczenia: piłka
Siedząc na piłce nie jesteśmy stabilni. Oznacza to, że zarówno mięśnie brzucha, jak i inne niewielkie mięśnie położone wzdłuż kręgosłupa muszą stale dostosowywać się do nowej pozycji, starając się utrzymać nasze ciało w pionie. Toczenie piłki na siedząco polega na wielu nieznacznych ruchach miednicy, brzucha, pleców i boków, intensyfikowanych przez toczącą się pod nami piłką. Umożliwia to pobudzenie do pracy pożądanych partii mięśni.
Krok 1 Pozycja startowa: usiądź prosto na piłce, stopy rozstawiona na szerokość ramion, kolana zgięte pod kątem prostym. Plecy proste, a mięśnie brzucha napięte. Miednica i biodra pozostają w lini prostej z żebrami i ramionami. Miednica znajduje się teraz w położeniu neutralnym.
Krok 2 Faza ruchu: siedząc na piłce rozpoczynamy od kroku step touch tj. wpierw odstawiania lewej nogi w lewo i dostawiania prawej do lewej, następnie odstawiania prawej w prawo z dostawieniem lewej do prawej nogi. Tocząc piłkę w prawo, a następnie z powrotem w lewo. I tak na przemian w dogodnym dla siebie tempie. Ręce oparte na piłce.
Krok 3 Jak tylko poczujemy się stabilnie i pewnie w wykonywaniu step touch, możemy na tyle przeturlać się na piłce na bok, że jedynie jednym bokiem ciała będziemy się z nią stykać. Wyciągając prawą rękę w górę przy ruchu na lewym biodrze i lewą przy ruchu na prawym. Teraz kroki stawiane powinny być szerzej.
Krok 4 Ostatecznie kończymy cały ruch wstając z piłki, z jedną ręką wyciągniętą ku górze i z drugą podpartą na piłce.