loadingimg

Wczytuję dane...
powrót do poprzedniej stronypoprzedni
następny
Utthita-Parśvakonasana - pozycja trójkąta z rozciągniętym bokiem
średnia: 0.0  ocen: 0
  • Opis
  • Filmy video

Mięśnie zaangażowane podczas ćwiczenia:
Klatka piersiowa, Ramiona- triceps, Brzuch- skośne, Plecy ( góra, środek), Nogi- uda

Wymagany sprzęt do wykonania ćwiczenia: mata, zestaw do jogi
Asana ta zaliczana jest do średniego stopnia trudności. Ćwiczymy ją na macie, pomoc jakiej możemy użyć to kostka drewniana do oparcia dłoni. Znakomicie wpływa na odchudzenie okolicy talii i bioder, wzmacnia i rozciągana nogi, stymuluje kolana i kostki. Dodatkowo rozciąga mięśnie, stawy oraz kręgosłup. Pomaga w trawieniu poprzez pobudzenie pracy jelit.

Krok 1
Stań w Tadasana, następnie skokiem przejdź do szerokiego rozkroku, ręce wyciągnij do boku, dłonie na wysokości barków, ułóż stopy pod nadgarstkami. Skręć prawą nogę  90 stopni na zewnątrz, a lewą nieco do wewnątrz. Sprawdź czy linia biegnąca od pięty nogi z przodu przecina środek tylniej stopy. Następnie dociśnij całą powierzchnie stóp do maty i powoli utrzymując lewą stopę w kontakcie z matą zegnij prawa nogę w kolanie do kąta prostego tak, aby kolano znalazło się w linii z kostką. Jeszcze raz dociśnij lewą stopę do podłogi i wyprostuj mocno lewą nogę. Ręce są rozciągnięte do boków, kolejno wyciągnij się w prawo wydłużając jak najmocniej prawy bok tułowia.
Następnie  połóż dłoń po zewnętrznej stronie nogi tak by dłoń była przy stopie, a łokieć przy kolanie. Wyciągnij prawą rękę w górę, następnie skręć tułów w stronę sufitu, jakby plecy miały oprzeć się na ścianę. Odwróć wnętrze dłoni w stronę głowy i robiąc wydech przenieś rękę do głowy. Od pięty tylnej nogi do czubków palców lewej ręki maksymalne wyciągnij  cały bok ciała. Skręć głowę i popatrz przez lewą pachę na sufit.

Krok 2
Zostań w tej pozycji 5-10 oddechów, z wdechem  podnieś się góry, stopy do centrum, wykonaj pozycję na drugą stronę.

Krok 3
Ważne jest aby w trakcie wykonywania tej pozycji kolano zgiętej nogi nie wychodziło poza linię kostki. Gdy podczas uginania nogi odrywa się tylnia stopa to można zmniejszyć dystans. Jeśli trudno oprzeć prawą dłoń do podłogi można opierać się na czubkach palców lub na drewnianej kostce. Dłoń górnej ręki powinna być skierowana wnętrzem do podłogi w końcowej fazie. W tej pozycji są dwa kierunki ruchu – od stopy tylnie nogi aż po czubki palców – czyli rozciąganie całego boku oraz skręt tułowia do sufitu – plecy powinny być w jednej płaszczyźnie.

facebookNaszaKlasaMySpaceTwitter
Zobacz inne ćwiczenia i porady naszych ekspertów

MATA