Mięśnie zaangażowane podczas ćwiczenia: Główne: brzuch - proste brzucha
Asystujące: brzuch - skośne brzucha
Stabilizujące: klatka - piersiowy większy (góra); klatka - piersiowy większy (środek i dół); klatka - zębaty przedni; naramienne - tylne aktony; plecy - najszerszy grzbietu; ramię - trójgłowy (triceps)
Wymagany sprzęt do wykonania ćwiczenia: ławka; gryf; obciążenia Unoszenie tułowia jest nieco zbliżone do wykonywania brzuszków, z tą jednak różnicą, że tutaj nie poprzestajemy na wzniesieniu typowym dla brzuszków, tylko podnosimy praktycznie cały tułów. Użycie sztangi w tym ćwiczeniu zwiększa jego trudność, ponieważ opór przy wznoszeniu jest odpowiednio większy.
Krok 1 Pozycja startowa: Siadamy na ławce skośnej, głową skierowaną ku podłodze. Nogi wkładamy w podpory nóg. Bierzemy sztangę z ziemi lub przygotowanego do tego stojaka. Łapiemy ją na szerokość naszych barków, a nawet lekko szerzej i trzymamy ją na wyprostowanych rękach na wysokości naszej klatki piersiowej.
Krok 2 Faza wykonywania: Tułów podnosimy tak wysoko jak tylko potrafimy, zginając się w talii i biodrach. Nawet w fazie maksymalnego podniesienia sztanga powinna być skierowana ku górze, w tym wypadku – powinna znajdować się nad naszą głową.
Krok 3 Faza powrotu: Osiągając maksymalne zgięcie przechodzimy do fazy powrotu. Zaczynamy opuszczać tułów spokojnie i miarowo. Ważne, by plecy całkowicie dotknęły ławki, włączając w to nasze barki – tylko wtedy mamy gwarancję, że mięśnie brzucha wykonały pełną pracę i nie wykonaliśmy zwykłego ćwiczenia izometrycznego. Ćwiczenie powtarzamy zaplanowaną ilość razy.