loadingimg

Wczytuję dane...
powrót do poprzedniej stronypoprzedni
następny
Upavistha-konasana - pozycja posadzonego kąta
średnia: 0.0  ocen: 0
  • Opis
  • Filmy video

Mięśnie zaangażowane podczas ćwiczenia:
Biodra i pośladki, Nogi ( łydki, podudzie, udo )

Wymagany sprzęt do wykonania ćwiczeń: mata, zestaw do jogi
W sanskrycie upavistha znaczy posadzony. W tej asanie rozciągamy nogi w siedzeniu. Tak jak każdy siad w jodze klasycznie wykonujemy pozycję tylko na macie, natomiast w przypadku problemów z plecami, miesiączki czy ciąży siadamy na złożonym kocu. Ćwiczenie tej asany bardzo mocno rozciąga tyły nóg, pachwiny. Przyczynia się również do wzmocnienia mięśni pleców. 


Krok 1
Usiądź w Dandasana, zrób jak najszerszy rozkrok. Następnie oprzyj się z tylu na rękach i podnosząc pośladki przysuń się jeszcze bardziej do przodu i następnie usiądź. Jeśli dół pleców zapada się, weź podpórkę pod pośladki. Ułóż stopy pionowo, czubki palców skierowane do sufitu. Cały tył nóg dociska do maty.  Połóż dłonie z tyłu za pośladkami, cofnij łokcie  i zbliż je do siebie tak by rozszerzyć klatkę piersiową. Dociśnij pięty i uda do ziemi i z wdechem wyprostuj kręgosłup wyciągając tułów do góry. Jeszcze raz opuść barki i cofnij je. Przenieś ręce do przodu, unieś mostek do góry i w przód, z wydechem zrób skłon, połóż głowę na podłodze. Jeśli nie dosięgasz użyj podpórki. Wyciągaj ręce w przód wydłużając boki tułowia.


Krok 2
Pozostań w pozycji 10-15 oddechów. Z wdechem podnieś się i wróć do Dandasana.


Krok 3
Istotne jest by podczas wykonywania tej pozycji całe tyły nóg dotykały podłogi. Łopatki wykonują ruch w głąb ciała by otworzyć klatę piersiową. Z każdym wdechem prostujemy kręgosłup odsuwając dolne żebra od miednicy – zwiększając przestrzeń między przeponą a dolnym brzuchem.

facebookNaszaKlasaMySpaceTwitter
Zobacz inne ćwiczenia i porady naszych ekspertów

MATA