loadingimg

Wczytuję dane...
powrót do poprzedniej stronypoprzedni
następny
Prasarita-padottanasana – pozycja skłonu w przód w szerokim rozkroku
średnia: 4.0  ocen: 1
  • Opis
  • Filmy video

Mięśnie zaangażowane podczas ćwiczenia:
Plecy ( środek, dół ), Biodra i pośladki, Nogi- uda, podudzie, łydki, Core-tułów

Wymagany sprzęt do wykonania ćwiczenia: mata, zestaw do jogi
Ćwiczymy na macie, bez użycia pomocy. Jest to łatwa asana w której intensywnie rozciągamy ścięgna podkolanowe oraz mięśnie odwodzące. Praca koncentruje się na rozciąganiu i wzmacnianiu mięśni okołokregosłupowych oraz mięśni nóg. Dodatkowo wykonywanie tej pozycji jogicznej regeneruje umysł i sympatyczny układ nerwowy, zmniejsza ciśnienie i poprawia ogólne samopoczucie.

Krok 1
Stań w Tadasana, skocz do szerokiego rozkroku. Skręć stopy lekko do wewnątrz, tak by pięty były szerzej niż palce. Następnie ułóż dłonie na biodrach, kciuki do dołu pozostałe palce do przodu. Cofnij łokcie, barki opuść  w dół a łopatki ściągnij do siebie, mostek w przód. Dociskaj zewnętrzne krawędzie stóp do maty, proste nogi. Prostując kręgosłup, kierując mostek do przodu z wydechem zrób skłon do momentu aż tułów będzie równoległy do podłogi. Połóż dłonie lub na opuszkach palców  na szerokość barków.
Następnie popatrz się do przodu, zrób wklęsłe plecy. Utrzymuj kręgosłup wydłużony i wklęsły w odcinku lędźwiowym. Powoli przenieś dłonie na linię stóp i połóż na macie, w tym samym czasie zacznij cofać łokcie i oprzyjczubek głowy na ziemi. Głowa i ręce w jednej linii ułożone  prostopadle do podłoża. Mocno dociskaj stopy do ziemi, proste nogi, rzepki kolanowe podciągnięte.

Krok 2
Zostań na 10-20 oddechów, z wdechem podnieś tułów do góry, przenieś dłonie na linię z barkami i podchodząc stopami do środka – pięta – palce- pięta -palce, wróć do Tadasana.

Krok 3
Jeśli trudno się położyć ręce na podłodze nie garbiąc pleców to używamy kostek pod dłonie. Gdy czubek głowy nie dosięga do maty również używamy kostek by głowa była wsparta. Uda w tej pozycji mocno cofają się a kręgosłup prostuje się.

facebookNaszaKlasaMySpaceTwitter
Zobacz inne ćwiczenia i porady naszych ekspertów

MATA