loadingimg

Wczytuję dane...
strona główna sklepupoprzedni
następny
Przegląd ćwiczeń cardio
średnia: 5.0  ocen: 1
  • Opis

Rodzaje ćwiczeń cardio
Ćwiczenia cardio możemy podzielić na dwie grupy: wykonywane wewnątrz i wykonywane na zewnątrz. Czasem stosuje się dodatkowy podział, na te które wykonujemy z użyciem sprzętu fitness i na te, do których wykonywania nie potrzebujemy żadnego sprzętu. Poniżej przedstawiamy różne rodzaje ćwiczeń.

Ćwiczenia wykonywane wewnątrz
Nie zawsze jesteśmy w stanie ćwiczyć na zewnątrz, czy to ze względu na brak czasu, czy złą pogodę. Wtedy z pomocą przychodzi cała seria ćwiczeń, którą możemy wykonywać w domu, czy klubie fitness.

Chodzenie po schodach
Chodzenie po schodach należy do jednych z najbardziej podstawowych ćwiczeń fitness służących poprawie kondycji fizycznej i zrzucaniu zbędnych kilogramów. Ponadto jest to jedno z najłatwiejszych ćwiczeń, które można wykonywać w domowych warunkach, używając do tego wyłącznie schodów. Wystarczy wchodzić i schodzić 3-4 razy dziennie, by spalić kalorie. Jeśli nie mamy schodów, zawsze można wykorzystać do tego stepper.

Bieżnia
Treningi na bieżni należą do jednych z najwygodniejszych i najbardziej efektywnych ćwiczeń cardio. Można na niej chodzić, biegać czy energicznie spacerować w domowych warunkach, oglądając ulubiony program w telewizji lub czytając książkę. Używając bieżni do codziennych ćwiczeń wypracujesz niezłą sylwetkę i popracujesz zwłaszcza nad mięśniami nóg.

Rower treningowy
Rowery stacjonarne, nazywane również treningowymi to najpopularniejszy sprzęt do ćwiczeń fitness wykonywanych wewnątrz. Owe rowery zostały zaprojektowane tak, by nie powodować nadmiernego nacisku na nogi i stawy, dzięki czemu nie jesteśmy narażeni na kontuzje.

Orbitrek
Nazywany także Trenażerem lub rowerem eliptycznym. Orbitreki są używane w zastępstwie bieżni, joggingu czy chodzenia po stepperze. Ćwicząc na orbitreku rozwijamy przede wszystkim mięśnie nóg, a także ramion i pleców.

Wioślarz
Ćwicząc na wioślarzu symulujemy wiosłowanie na prawdziwej łódce. Treningi z użyciem wioślarza pomogą nam w wypracowaniu mięśni nóg, ramion oraz brzucha jednocześnie. Ponadto wioślarz jest najlepszym sposobem na zgubienie tłuszczyku z okolic brzucha.

Ćwiczenia wykonywane na zewnątrz
Poniższe ćwiczenia należą do tych z grupy cardio, które można wykonywać na zewnątrz.

Spacery
Chodzenie jest formą aktywności, którą może wykonywać każdy, bez względu na wiek. Energiczny 15-20 minutowy spacer pozwala na spalenie dużej ilości kalorii, a także poprawia krążenie. Jest to ćwiczenie obciążające nasze stawy w bardzo niewielkim stopniu.

Bieganie / Jogging
Niektórzy nie są świadomi faktu, że regularne bieganie poprawia wydolność tlenową organizmu. Wystarczy przebiegać codziennie 2-4 kilometry, by poprawić swoją kondycję i zrzucić zbędne kilogramy.

Jazda na rowerze
Ten rodzaj aktywności fizycznie, podobnie jak spacery, mogą wykonywać ludzie w każdym wieku. Poprawia ono naszą ogólną sprawność fizyczną. Niemniej jednak, by uzyskiwać dobre efekty, powinniśmy pamiętać, by plecy były proste, a nogi nie powinny być napięte.

Pływanie
Można je śmiało uznać za najlepsze z wymienionych ćwiczeń cardio wykonywanych na zewnątrz. Oczywiście, niektórzy mogą uznać je jako ćwiczenie wykonywane wewnątrz. Pływając 20-30 minut codziennie spalasz ok. 500 kalorii. Jednocześnie pracujesz nad mięśniami całego ciała.

Jest jeszcze wiele ćwiczeń cardio, poza tymi wymienionymi powyżej, jak np. skakanie, taniec aerobowy, jazda na nartach, itd. – wszystkie są równie skutecznie. Dzięki tak szerokiemu wachlarzowi ćwiczeń cardio, każdy jest w stanie znaleźć takie, które będzie odpowiadało nam najbardziej. O zaletach płynących z wykonywania tych ćwiczeń, chyba nie trzeba nikogo przekonywać, dlatego warto spróbować. Jeśli liczymy na widoczne efekty treningów, to powinniśmy przeprowadzać je codziennie. Oczywiście na samym początku możemy zacząć od spokojnego treningu, który nie będzie nas nadmiernie obciążał.

Mamy nadzieję, że ten artykuł zachęcił Was do rozszerzenia swojej wiedzy na temat wybranych ćwiczeń cardio, zanim podejmiecie decyzję o wykonywaniu któregokolwiek z nich. Bardzo ważnym jest początkowe zapoznanie się z ryzykiem jakie niesie ze sobą przerastające nasze możliwości wykonywanie poszczególnych rodzajów ćwiczeń cardio.

facebookNaszaKlasaMySpaceTwitter
Zobacz inne ćwiczenia i porady naszych ekspertów

BIEŻNIA

 

ROWER TRENINGOWY

 

ORBITREK