loadingimg

Wczytuję dane...
powrót do poprzedniej stronypoprzedni
następny
Jakie części ciała wyćwiczysz na orbitreku?
średnia: 3.4  ocen: 7
  • Opis

Zastosowanie

Jedną z podstawowych funkcji orbitreka, zapewne najważniejszą, jest oddziaływanie na układ sercowo-naczyniowy. Serce, jak każdy inny mięsień, reaguje na odpowiednie poziomy nacisku, stając się coraz mocniejsze. Jeśli chcemy uzyskać korzyści zdrowotne płynące z ćwiczeń cardio, należy posłuchać rad specjalistów, którzy zalecają minimum 150 minut zróżnicowanego lub 75 minut intensywnego treningu cardio tygodniowo. Programy treningowe oparte o śledzenie pulsu, dostępne w niektórych modelach orbitreków, pozwalają na lepszą kontrolę intensywności przeprowadzanych treningów.

Ćwiczone mięśnie

Trenażer eliptyczny oddziałuje na mięśnie czworogłowe ud, mięśnie pośladkowe, mięśnie obręczy kończyn dolnych oraz ścięgna. Łydki również pracują, jednak w mniejszym stopniu. Jeśli orbitrek jest dodatkowo wyposażony w regulację nachylenia, można mocniej popracować nad łydkami podnosząc kąt nachylenia. Większość orbitrektów posiada ruchome uchwyty, które pozwalają na trenowanie górnej partii ciała. Ponadto każdy orbitrek pozwala na pedałowanie w tył, dla urozmaicenia treningu.

Odchudzanie

Ćwicząc na orbitreku wszystkie główne mięśnie, łącznie z sercem, spalasz również kalorie. Według badań opublikowanych w Harvard Health Publications, osoba ważąca 83 kg ćwicząc na orbitreku spala około 800 kalorii na godzinę. Nie należy jednak zapominać, że mamy pełną kontrolę nad szybkością oraz oporem, dzięki czemu z łatwością można regulować intensywność treningu. Cięższy trening oznacza więcej spalonych kalorii. Spalając 3,5 tysiąca kalorii więcej niż przyjęliśmy, w czasie rozłożonym na tak długo, jak chcemy, pozbywamy się 0,5 kilograma tłuszczu.

Korzyści

Nie należy mylić treningu na orbitreku z kompleksowym treningiem siłowym. Niemniej jednak trenażer eliptyczny pomaga rozwijać siłę mięśni oraz zwiększać ich wytrzymałość. Pedałowanie na orbitreku pomaga także zredukować utratę minerałów w tych kościach, na których opiera się ciężar. Regularne treningi cardio przyczyniają się do zmniejszenia stresu, poprawiają nastrój, wzmacniają układ odpornościowy, zmniejszają także ryzyko rozwoju chorób związanych z otyłością.

Uwagi

Niektórzy użytkownicy zgłaszają drętwienie stóp oraz kostek, po intensywnym treningu na orbitreku. Z tego względu wielu producentów zmodyfikowało nieco orbitreki,  tak by pedały posiadały niewielkie nachylenie do wewnątrz, co pozwala wyeliminować ten problem.

Bez względu na to, jak bardzo polubimy ćwiczenia na trenażerze eliptycznym, warto dać sobie przynajmniej jeden dzień odpoczynku w każdym tygodniu. Taki odpoczynek pozwoli zredukować ryzyko przetrenowania, co w rezultacie będzie mogło skutkować zwiększeniem podatności na kontuzje, a także wywołać takie objawy jak bezsenność, czy drażliwość.

facebookNaszaKlasaMySpaceTwitter
Zobacz inne ćwiczenia i porady naszych ekspertów

ORBITREK