loadingimg

Wczytuję dane...
powrót do poprzedniej stronypoprzedni
następny
Jak długo należy ćwiczyć na rowerze treningowym?
średnia: 5.0  ocen: 1
  • Opis

Definicja

Rower stacjonarny należy do grupy sprzętów przeznaczonych do ćwiczeń cardio. Bardzo często spotykany w klubach fitness, a także jest to jeden z najbardziej popularnych sprzętów domowych. Swoją popularność zawdzięcza zróżnicowanym trybom ćwiczeń, znakomicie nadającym się dla tych, którzy nie są w stanie sprostać bardzo obciążającym treningom.

Korzyści

Ćwiczenia cardio, takie jak jazda na rowerze stacjonarnym, sprawiają, że tętno wzrasta, gdy serce próbuje sprostać zwiększonemu zapotrzebowaniu mięśni i tkanek na tlen. Układ sercowo-naczyniowy stacje się bardziej efektywny, serce staje się silniejsze i jest w stanie pompować większą ilość krwi z każdym uderzeniem. Spójny trening cardio pozwala na zmniejszenie ryzyka pogorszenia stanu zdrowia, ogranicza ryzyko wystąpienia przewlekłych chorób oraz zmniejsza poziom złego cholesterolu. Regularne korzystanie z roweru treningowego przyczynia się także do osiągania i utrzymywania poziomu tkanki tłuszczowej na odpowiednim poziomie, ponieważ ćwiczenia cardio pozwalają na spalanie znaczącej ilości kalorii na godzinę.

Dla zdrowego serca

Dla uzyskania najlepszych rezultatów ćwiczeń cardio, należy jeździć na rowerze treningowym przez co najmniej 30 minut. Taki czas regularnej aktywności fizycznej poprawi stan zdrowia i wydłuży nam życie. Oczywiście te 30 minut treningu nie musi zostać wykonane w jednej serii. Robienie sobie nawet 10-minutowych przerw, nie będzie miało wpływu na skuteczność wykonywanego treningu.

Dla zmniejszenia wagi

Utrata wagi następuje wtedy, gdy spalamy więcej kalorii niż przyjmujemy. Dlatego, jeśli chcemy stracić nadprogramowe kilogramy, należy w trakcie treningu spalić tak dużo kalorii, jak to tylko możliwe. Zwiększenie długości trwania treningu z 30 do 60 minut to znakomity ruch. Według badań osoba o wadze 72 kg spala ok. 292 kalorie na godzinę jeżdżąc na rowerze stacjonarnym, bez nadmiernego wysiłku, z prędkością poniżej 16 km/h. Jako, że rower stacjonarny nie jest najbardziej efektywnym urządzeniem do spalania kalorii, dłuższe treningi są bardzo wskazane. Treningi powyżej 30 minut wpływają korzystnie również na serce, dzięki nim jeszcze szybciej stanie się ono silniejsze.

Podsumowanie

Niezmiernie ważnym jest odpowiednie dopasowanie intensywności treningów przeprowadzanych na rowerze stacjonarnym. Jeśli nie podniesiemy tętna do odpowiedniego tempa, nie zyskamy korzyści płynących z ćwiczeń cardio, ani nie obniżymy wagi. Bez względu na to, czy ćwiczymy na rowerze stacjonarnym dla poprawienia zdrowia, czy zgubienia kilku kilogramów, należy starać się podnieść puls do docelowego poziomu, wynoszącego od 50 do 85% maksymalnego pulsu. Można to obliczyć poprzez odjęcie swojego wieku od 220, a następnie przez pomnożenie tej wartości przez 0,5 i 0,85 dla określenia docelowego pulsu.

facebookNaszaKlasaMySpaceTwitter
Zobacz inne ćwiczenia i porady naszych ekspertów

ROWER TRENINGOWY