loadingimg

Wczytuję dane...
powrót do poprzedniej stronypoprzedni
następny
Step aerobik - trening dla każdego
średnia: 0.0  ocen: 0
  • Opis

Wiele osób sądzi, że ćwiczenia fitness związane są z koniecznością zapisania się do odpowiedniego klubu, gdzie w wyznaczone dni i o umówionych godzinach spotyka się grono osób by wspólnie trenować i ćwiczyć swoją sylwetkę. Przy dzisiejszym zabieganym świecie nie każdy może sobie pozwolić na systematyczne ćwiczenia zawsze o tej samej porze. Bywają też osoby, które z różnych względów nie chcą lub nie mogą sobie pozwolić na comiesięczny karnet na zajęcia fitness. Najlepszym wyjściem z sytuacji wydaje się przenieść salę ćwiczeń do swojego mieszkania, wtedy to możemy trenować w dogodnych dla nas godzinach, ale też musimy zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt. Tylko czy nas na to stać? Chcąc obalić mit, że ćwiczenia w domu muszą być kosztowne, przedstawiamy niedrogi i skuteczny sposób na trening wszystkich dolnych partii mięśni, przy okazji wzmacniający całe ciało.

Step aerobik
Termin ten ma swoje początki w Ameryce, gdzie pojawił się w 1989 roku za sprawą Gin’y Miller. Gin’a mając problemy z kręgosłupem dostała zalecenie od swojego lekarza, by wzmacniać mięśnie, między innymi wchodząc po schodach.  W pewnym momencie zamiast schodów zaczęła używać drewnianej skrzyni, dzięki czemu zauważyła, że za jej pomocą można wykonywać wiele innych i ciekawszych kroków. Od tamtej chwili do dziś step aerobik zyskał wielu zwolenników tej formy dbania o swoją sylwetkę.
Step aerobik polega na nauce podstawowych kroków, które następnie łączy się w dowolne choreografie, często uzupełniane odpowiednią muzyką, dzięki czemu wykonywane ćwiczenia nie nudzą się i pozwalają na dobrą zabawę.
Ćwiczenia wykonywane są na specjalnym schodku (stepie), który można regulować w zależności od naszego stopnia zaawansowania, bądź planowanego stopnia intensywności treningu. Wysokość dla początkujących to 10cm, aż do 25cm dla osób zaawansowanych. Istnieje też double step aerobik, który charakteryzuje się tym, iż ćwiczenia są wykonywane korzystając z dwóch stepów. Szacuje się, że na stepie można wykonać około 250 różnych ćwiczeń.
Dużą wagę należy przywiązać do techniki, która jest gwarancją bezpiecznego i skutecznego treningu, dlatego jeśli zrezygnowaliśmy z indywidualnych zajęć z trenerem koniecznie skorzystajmy z filmów szkoleniowych na DVD (warto zwrócić uwagę, gdyż często są dołączane do stepu).
Technika to jednak nie wszystko, także sprzęt powinien spełniać odpowiednie wymogi. Przede wszystkim powinien zapewniać dużą stabilność oraz być wykonany z solidnych materiałów. Warto także zaopatrzyć się w dobre i wygodne obuwie sportowe z antypoślizgową podeszwą.Trudność treningu
Dzięki możliwości regulacji wysokości stepu możemy indywidualnie dostosować sobie stopień trudności. Sprawia to, że step aerobik jest chętnie ćwiczony zarówno przez kobiety jak i mężczyzn bez względu na wiek. Istnieje też możliwość wykorzystania lekkich hantli, dzięki którym możemy zwiększyć intensywność treningu.
Jedynym przeciwwskazaniem do uprawiania step aerobiku mogą być problemy z kręgosłupem bądź stawami (duże przeciążenia). W tym wypadku wskazane są wcześniejsze konsultacje z lekarzem.Podstawowe kroki
I) Basic step (krok podstawowy) – przypomina wchodzenie po schodach; zaczynając od nogi prawej, kładziemy prawą stopę na step, po czym przenosimy na nią ciężar ciała, następnie dołączamy stopę lewą. Powrót podobny – najpierw prawa, potem lewa noga więcej
II) A-step - krok po V w tył, przypomina literkę A więcej
III) V-step – prawa noga w przód po skosie na prawo, lewa noga w przód po skosie na lewo, wracamy prawą nogą do pozycji wyjściowej, lewa do pozycji wyjściowej, poruszamy się po literce V więcej


facebookNaszaKlasaMySpaceTwitter
Zobacz inne ćwiczenia i porady naszych ekspertów

STEP