loadingimg

Wczytuję dane...
powrót do poprzedniej stronypoprzedni
następny
Trampolina - połącz przyjemne z pożytecznym
średnia: 0.0  ocen: 0
  • Opis
  • Filmy video

Jest sprawą bezsporną, że aktywność fizyczna, bez względu na jej rodzaj, jest wskazana dla naszego organizmu. Tym bardziej w dzisiejszym świecie, w którym dominuje siedzący tryb życia (praca przy biurku, komputerze, oglądanie telewizji, itp.). Niewiele osób jednak zdaje sobie sprawę, że jest taki rodzaj aktywności, który bywa zazwyczaj kojarzony tylko z dobrą zabawą, a który może być uprawiany zarówno przez dzieci jak i dorosłych. Są to ćwiczenia na trampolinie.

 

Moda na trampolinę przywędrowała do nas z USA i szybko stała się sprzętem, która musi zagościć w naszym ogródku. Z całą pewnością szybko docenimy jej obecność, oczywiście jeżeli nie będzie służyć wyłącznie jako mebel ogrodowy.  Jest do doskonały pretekst by odciągnąć swoje pociechy od komputera i zaserwować im dobrą zabawę połączoną z aktywnością fizyczną na świeżym powietrzu. Dla rodziców z kolei może być to doskonała okazją, by spełnić swoje marzenia z dzieciństwa związane ze skakaniem na trampolinie. Jakkolwiek na to nie patrzeć trampolina łączy w sobie przyjemne z pożytecznym.

 

EFEKTY ĆWICZEŃ

 

Bez wątpienia największą zaletą ćwiczeń na trampolinie jest fakt, że nie tylko wzmacniamy nasze ciało, ale także je dotleniamy. Taki trening zdecydowanie wzmacnia naszą koordynację ruchową i co ważne powoduje spalanie tłuszczu, gdyż w trening zaangażowane jest całe nasze ciało. Jest to także doskonała alternatywa dla ćwiczeń aerobowych. Kolejną zaletą jest fakt, iż podczas skoków na trampolinie nasze ciało zmuszone jest utrzymywać równowagę, co sprawia, że mięśnie brzucha wykonują wzmożoną pracę, tym samym poprawia się nasza koordynacja ruchowa.

 

Stwierdzono, że godzina treningu na trampolinie pozwala nam spalić ok. 800-1000 kalorii. Dodatkowo systematyczny trening pozwala zredukować ryzyko wystąpienia groźnych chorób serca czy układu krążenia.

 

Oprócz czysto fizycznych zalet nie możemy zapomnieć, że trampolina dostarcza dużo frajdy oraz zabawy. Wpływa to korzystnie na nasze samopoczucie, a także znacznie pomaga zredukować codzienny stres. 

 

KTO MOŻE ĆWICZYĆ NA TRAMPOLINIE

 

Zdaniem lekarzy każdy może trenować na trampolinie. Nie ma znaczenia wiek ani płeć osoby ćwiczącej. W szczególności taki trening jest wskazany dla osób ze schorzeniami kręgosłupa, gdyż skakanie na trampolinie wmacnia go, jednocześnie nie powodując obciążeń.

 

Z trampoliny nie powinny natomiast korzystać osoby cierpiące na zaburzenia równowagi.

 

JAK ĆWICZYĆ

 

By nasz trening był najbardziej efektywny, najważniejszą sprawą jest systematyczność. Do ćwiczeń nie potrzebujemy żadnego specjalnego ubrania, jednak dobrze żeby było ono wygodne i nie krępowało naszych ruchów. Istnieje kilka podstawowych ćwiczeń, które nie powinny sprawiać kłopotów nawet niedoświadczonym użytkownikom, a pomogą nam one wytrenować całe ciało. Bardzo dobrze zostały one przedstawione na filmie instruktażowym dołączonym do artykułu

 

JAK WYBRAĆ TRAMPOLINĘ

 

Oczywiście najważniejszym elementem naszych ćwiczeń jest dobór odpowiedniej trampoliny. W związku z dużą popularnością istnieje na rynku wiele różnych modeli w zróżnicowanym przedziale cenowym. Wybierając trampolinę odpowiednią dla nas powinniśmy kierować się następującymi elementami:

· Jakość wykonania – konstrukcja trampoliny powinna być wykonana z solidnych materiałów – najlepiej stali. Pamiętajmy, że to ona w największym stopniu odpowiada za nasze bezpieczeństwo i nie warto na tym oszczędzać. Zwróćmy też uwagę na jakość połączeń poszczególnych elementów

· Mata – zwróćmy uwagę na jej wielkość, im większa mata tym większa swoboda ruchu i tym samym większa możliwość urozmaicania treningu

· Maksymalne obciążenie – im większe, tym lepiej

· Krawędź zabezpieczająca – im większa, tym lepiej. Powinna być wykonana ze sztywnej gąbki i zamknięta w szczelnej obudowie

· Siatka zabezpieczająca – warto wybrać to akcesorium, gdyż zabezpieczy osoby ćwiczące przed wypadnięciem z trampoliny. Poza tym spełnia tez inną funkcję, a mianowicie chroni trampolinę przed zwierzętami.

 

Pamiętajmy, że trampolina przeważnie stoi na podwórku i jest narażona na działanie różnych warunków atmosferycznych. Dlatego lepiej wybierać produkt lepszej jakości i cieszyć się dłużej wspaniałą zabawą.

facebookNaszaKlasaMySpaceTwitter