loadingimg

Wczytuję dane...
powrót do poprzedniej stronypoprzedni
następny
Piłka fitness - dobra dla każdego
średnia: 5.0  ocen: 1
  • Opis
  • Filmy video

Piłka fitness to akcesorium znane od wielu lat. Co jednak ciekawe, nie dość, że piłka przetrwała próbę czasu, to dodatkowo staje się coraz popularniejsza. Spotkać można ją już nie tylko w domach, ale także na zajęciach fitness, aerobiku, w szkołach rodzenia, a także biurach. Co sprawia, że z pozoru prosta piłka cieszy się niesłabnącą popularnością?

 

Piłka wykonana jest z tworzywa PCV zapewniającego jej dużą wytrzymałość. Przeważnie piłka taka bez problemu wytrzymuje nacisk 250-300 kilogramów. Sprawia to, że można na niej ćwiczyć bez obawy o przypadkowe pęknięcie.

 

DLACZEGO WARTO ĆWICZYĆ Z PIŁKĄ

Przede wszystkim ćwiczenia na piłce są doskonałym sposobem na uelastycznienie naszego ciała i rozciągnięcie mięśni. Sylwetka zostanie świetnie wymodelowana oraz zwiększy się nasza koordynacja ruchowa.

Trenując z piłką zmuszamy całe ciało do ciągłego napięcia mięśni – szczególnie kręgosłupa, brzucha i pleców – zmuszając do wysiłku nawet najbardziej ukryte grupy mięśniowe. Dzięki temu trening ten jest szczególnie polecany osobom ze schorzeniami kręgosłupa lub wadą postawy.

Warto także zaznaczyć, że wykonywanie nawet podstawowych ćwiczeń na piłce jest bardziej efektywne od ich odpowiedników bez piłki.

 

Jeśli chodzi o ilość ćwiczeń, w których można wykorzystać piłkę to, jest ona imponująca. Od ćwiczeń rozciągających, modelujących, po wydolnościowe i siłowe. Dodatkowo do ćwiczeń z piłką możemy wykorzystywać hantle jak i obciążniki, co jeszcze bardziej rozszerza gamę ćwiczeń możliwych do wykonania.

Sprawia to, że na pewno nie znudzimy się szybko, a trening będzie bardzo zróżnicowany i ciekawy.

 

Nieocenioną zaletą jest także możliwość treningu z piłką nie tylko w domu, ale także w parku, czy przydomowym ogródku. Dzięki jej wymiarom, ale i możliwości wypuszczenia powietrza, możemy ją zabrać ze sobą na wakacje i trenować oddychając świeżym powietrzem.

 

JAKA PIŁKA

Jak łatwo zauważyć, piłki dostępne na rynku różnią się przede wszystkim rozmiarami, które powinniśmy dobierać odpowiednio do wzrostu osoby ćwiczącej.

I tak:

  • 55 cm – wzrost: 150-164 cm,
  • 65 cm – wzrost: 165-182 cm,
  • 75 cm – wzrost: 182 i więcej.

 

Jeśli będziemy uważnie śledzić oferty producentów, zauważymy także, iż niektórzy oferują piłki o różnorodnej fakturze, np. z wypustkami. Znajdują one zastosowanie głównie w rehabilitacji do poprawy krążenia, gdyż wypustki te oddziałują na receptory czuciowe.

 

Piłki mogą mieć także różne kształty. Coraz częściej spotkać można piłki owalne lub tzw. pączki. Jednak najbardziej uniwersalnymi są okrągłe, gdyż umożliwiają wykonywanie większej liczby ćwiczeń.

 

Jak wspomnieliśmy, piłka nadaje się także do ćwiczenia na świeżym powietrzu. Istnieje wtedy jednak zwiększone ryzyko przebicia się piłki o ostre przedmioty znajdujące się na podłożu. W związku z tym na rynku pojawiły się także piłki wyposażone w technologię, która sprawia, że w razie przebicia, powietrze z piłki nie ucieka gwałtownie, tym samym zabezpieczając nas przed upadkiem na twarde podłoże.

 

Jeśli chodzi o ceny, to koszt zakupu piłki jest uzależniony od jej wielkości, a także rodzaju.

 

DLA KOGO

Piłka fitness jako, że jest akcesorium, w którym ryzyko odniesienia kontuzji jest bardzo niskie, nadaje się idealnie dla osób w każdym wieku. Mnogość ćwiczeń sprawia, iż zarówno dzieci jak i osoby starsze znajdą coś dla siebie.

Piłka nadaje się także idealnie dla kobiet w ciąży, gdyż łagodzi bóle w odcinku lędźwiowo-krzyżowym oraz po ciąży, do odzyskania formy i sylwetki.

 

Warto także korzystać z zalet siedzenia na piłce, jeśli prowadzimy mało aktywny tryb życia. Pracując w pozycji siedzącej często siedzimy w jednej pozycji, co sprzyja bólowi pleców. Zastępując krzesło piłką nie tylko dbamy o prawidłową postawę, ale także odciążamy kręgosłup, a przez to, że mięśnie ciągle muszą pracować unikamy statycznych pozycji.

Także w domu zamiast siedzieć na kanapie, możemy zacząć siedzieć na piłce. Z całą pewnością szybko odczujemy korzystne rezultaty naszej decyzji.

 

ODZIEŻ

Nie ma żadnych szczególnych wymogów odnośnie ubioru jaki powinniśmy posiadać trenując na piłce. Dobrze, żeby był wygodny oraz nie krępował ruchów. Zwróćmy także uwagę żeby odzież nie posiadała zamków, pasków, ani żadnych ostrych i wystających krawędzi.

facebookNaszaKlasaMySpaceTwitter
Zobacz inne ćwiczenia i porady naszych ekspertów

PIŁKI GIMNASTYCZNE I LEKARSKIE