loadingimg

Wczytuję dane...
powrót do poprzedniej stronypoprzedni
następny
Co dzieje się z Twoim mózgiem kiedy ćwiczysz
średnia: 5.0  ocen: 5
  • Opis

Czytając ten artykuł dowiesz się:

Co dzieje sie z naszym mózgiem podczas ćwiczeń?

Czy można utorować sobie drogę do szczęścia po prostu ćwicząc?

Czy ćwiczenia uzależniają jak morfina, heroina czy nikotyna?

Jak długo należy ćwiczyć, by być bardziej wydajnym i szczęśliwym?Leo Widrich

Większość z nas nie jest świadoma tego co dzieje się z naszym ciałem kiedy ćwiczymy. Rozbudowujemy muskulaturę lub zwiększamy wydolność. Ćwicząc regularnie czujemy, ze wykonywanie codziennych czynności takich jak wchodzenie po schodach staje się prostsze. Gdy chodzi jednak o zależność miedzy naszym mózgiem a naszym humorem, połączenie to nie jest już takie proste. Leo Widich współzałożyciel social media sharing app Buffer postanowił odkryć zależność miedzy poczuciem szczęścia, a regularnym ćwiczeniem.

Co " uruchamia" szczęście w mózgu podczas ćwiczeń?

Tak, tak wiem wszystko na ten temat, to coś związanego z endorfinami, które powodują, ze czujemy się dobrze i dlatego powinniśmy ćwiczyć czy jakoś tak, prawda? To mówię do siebie, gdy ktoś porusza ten temat. Wiem mniej więcej o co chodzi, jednak nigdy nie analizowałem kwestii połączenia miedzy ćwiczeniem a tym jak ono na nas wpływa. Cale to sformułowanie "endorfiny się uaktywniają" jest wypowiadane, by brzmieć mądrze, ale zasadniczo bez większego zrozumienia.

A to dzieje się naprawdę:

Gdy zaczynasz ćwiczyć, twój mózg rozpoznaje to jako sytuację stresową. Z racji tego, że wzrasta ciśnienie serca, mózg myśli, że albo walczysz z wrogiem lub przed nim uciekasz. Aby ochronić siebie i swój mózg przed stresem, wydzielasz białko nazywane BNDF. BNDF posiada element ochronny i naprawczy oddziałujący na neurony pamięci, działa jak przycisk ponownego uruchamiania. To dlatego odczuwamy błogość i przejrzystość sytuacji po ćwiczeniach.
W tym samym momencie, endorfiny, inna substancja chemiczna przeciwdziałająca stresowi, jest wydzielana w twoim mózgu. Endorfiny minimalizują dyskomfort podczas ćwiczeń, blokują uczucie bólu, i są silnie powiązane z uczuciem euforii.


mózg podczas spoczynku/siedzenia                                       mózg po 20minutowym spacerze

Zatem BNDF i endorfiny powodują, że czujemy się dobrze ćwicząc. W pewnym sensie jest to trochę przerażające, ponieważ podobnie jak morfina heroina czy nikotyna uzależniają. Jedyna różnica? Cóż, to jest po prostu dla nas dobre.

Nie rób więcej, skup się na tym kiedy to robisz.

A teraz część, gdzie wszystko staje się jeszcze bardziej interesujące. Znamy już fundament przyczyny, na postawie którego ćwiczenie powoduje uczucie szczęścia i wiemy co dzieje się wewnątrz naszych komórek mózgu. Najważniejszą jednak kwestią jest odkryć co uruchamia ten proces i jak dokonać jego optymalizacji i wydłużenia.

Najnowsze badania przeprowadzone prze Penne Shade rzucają nowe światło na to zagadnienie. Odkryto, że by być bardziej wydajnym i szczęśliwym w konkretnym dniu, nie gra roli czy ćwiczysz regularnie, ale czy ćwiczyłeś/łaś w tym konkretnym dniu.

"Pośród badanych osoby ćwiczące w miesiącu poprzedzającym test wypadły lepiej w teście na pamięć od osób prowadzących osiadły tryb życia. Natomiast znacznie gorzej od osób, które ćwiczyły rano w tym konkretnym dniu testu."

Gretchen Reynolds nowojorski autor bestsellerów napisał książkę poświęconą temu właśnie tematowi zatytułowaną: "Pierwsze 20 minut". By osiągnąć najwyższy poziom zadowolenia i korzyści zdrowotne, kluczem nie jest osiągniecie poziomu zawodowego lekkoatlety. Wręcz przeciwnie, znacznie mniejszy poziom aktywności jest potrzebny, by osiągnąć szczyt szczęścia i produktywności w codziennym życiu.

Pierwsze 20 minut ruchu, gdy gdy ktoś był "osiadły", zapewniają większość korzyści zdrowotnych. Wydłużasz życie, redukujesz ryzyko zachorowań. Wszystkie te rzeczy dzieją się w ciągu 20 aktywnych minut.

Zatem spokojnie nie ma potrzeby szukać kolejnego morderczego treningu. Wystarczy skupić się na 20 minutach, by zwiększyć przypływ szczęścia każdego dnia.

"W dniach kiedy wykonywano ćwiczenia, humor ćwiczących ulegał znacznej poprawie. Humor utrzymywał się na podobnym poziomie. Podczas dni gdy nie ćwiczyli, uczucie spokoju ulegało jednak pogorszeniu"

Wniosek jest taki, że o swoim szczęściu, urodzie i dobrym zdrowiu możemy decydować sami, po prostu ćwicząc

Pytanie: Jak się zmotywować  do rozpoczęcia ćwiczeń i wykształcić nawyk?

Chcesz poznać skuteczną metodę? Ciąg dalszy w kolejnym artykule KLIKNIJ! :)


facebookNaszaKlasaMySpaceTwitter