loadingimg

Wczytuję dane...
powrót do poprzedniej stronypoprzedni
następny
Sposób na to, by chciało się ćwiczyć
średnia: 5.0  ocen: 2
  • Opis

W poprzednim artykule http://www.cwiczeniafitness.pl/p/3/359/co-dzieje-sie-z-twoim-mozgiem-kiedy-cwiczysz-porady-eksperta.html pisaliśmy o tym co dzieje się z naszym mózgiem podczas treningu i o tym, że ćwiczenia uzależniają jak morfina, heroina czy nikotyna, a jedyną różnicą jest to, że to jest po prostu dla nas dobre!

Teraz dowiesz się jak wpaść w nałóg codziennego ćwiczenia, czyli jak wykształcić nawyk.

Aby zacząć ćwiczyć regularnie potrzeba dużej dawki skupienia. By wpaść w codzienny rytm ćwiczeń najważniejsze jest dostrzeżenie, że codzienne ćwiczenie może nie tylko utorować drogę do szczęścia, ale może także przyczynić się do rozwoju we wszystkich dziedzinach życia.

Leo Widrich, University of Bristol

- W ostatnim liście od znajomego Joel, pisał o sile z jaką wpływa na jego życie codzienne ćwiczenie: "Wykonuje codzienne ćwiczenia zanim wykonam cokolwiek innego: "Przed 9:30 mam już za sobą godzinę pracy, bylem na siłowni zdążyłem popracować 30 min nad mailami. Jest 9:30, a ja już odniosłem sukces, czuje się fantastycznie!"

Dużo rozmawiałem z Joelem o jego nawyku ćwiczenia i opiszę co należy robić, by odnieść sukces i spowodować, by codzienne ćwiczenia były przyjemnością.

- Połóż ubrania do ćwiczenia na budziku lub telefonie zanim pójdziesz spać. Ta technika może wydawać się naiwna, ale jest bardzo skuteczna. Gdy wszystko zorganizujesz tak jak lubisz i przygotujesz sobie ubrania zanim pójdziesz spać, będzie Ci znacznie łatwiej rano przekonać siebie samego, by je włożyć.

- Obserwuj progres i zapisuj ćwiczenia za każdym razem kiedy je wykonasz. Postaraj się wykształcić precyzyjny system zapisywania. Gdy starasz się ćwiczyć regularnie, kluczem jest by działanie przekształciło się w nawyk. Jednym ze sposobów jest wykształcenie systemu tzw "nagradzania się", dzięki niemu będziesz mógł przypomnieć sobie pozytywne emocje związane z ćwiczeniem.

- Myśl w kategoriach małych kroków, a nawet kroczków. Oto mój mały sekret. Gdy zaczynałem ćwiczyć, robiłem to 5min dziennie 3 razy w tygodniu. Wyobraź to sobie? 5min 3 razy w tygodniu. To przecież nic - możesz sobie pomyśleć. I masz racje, cel jest tak prosty, że każdy może go osiągnąć. Naprawdę może się to stać Twoim nawykiem. Zacznij od 5 do 10 min ćwiczeń na początku.

- Ostatni fakt na koniec - najwyższy poziom szczęścia jest odczuwalny na początku. Ćwiczenie podwyższające poziom białka BDNF w mózgu działa jak "wspomagacz" humoru. Efekty są podobne do tych, które są obserwowane podczas przyjmowania narkotyków. Zatem kiedy zaczynasz ćwiczyć poziom euforii jest najwyższy. "Wydzielanie się endorfin ma efekt uzależniający, by utrzymać porównywalny poziom euforii potrzebna jest zwiększona dawka ćwiczeń w miarę upływającego czasu." Jeżeli nigdy nie ćwiczyłeś, lub nie robiłeś tego przez dłuższy czas, " przyrosty" szczęścia w początkowej fazie będą najwyższe. A to spowoduje że "sam z siebie" będziesz chciał ćwiczyć więcej! :)  

Co sądzisz o tej tych etodach? Jeśli masz swój sposób na "uzależnienie się" od ćwiczeń i chciałbyś się tym podzielić z innymi - napisz o tym na naszym profilu na Facebooku!

Tweetnij

facebookNaszaKlasaMySpaceTwitter