loadingimg

Wczytuję dane...
powrót do poprzedniej stronypoprzedni
następny
Uwaga na kontuzje - cz.1
średnia: 5.0  ocen: 2
  • Opis

Gdy za oknem robi się coraz cieplej, a wiosenna aura sprawia, że budzący się po zimowej hibernacji organizm nabiera ochotę na odrobinę ruchu i powrót do utraconej formy. Coraz więcej osób myśli o aktywnych treningach na świerzym powietrzu. Często jednak chcąc osiągnąć szybkie rezultaty zapomina się, że mięśnie, więzadła, torebki stawowe i stawy po długim okresie przerwy nie są odpowiednio przygotowane na gwałtowne rozpoczęcie intensywnego treningu. W rezultacie grozi to doznaniem niepotrzebnego urazu, który może pokrzyżować plany zdobycia pożądanej formy, czy wymarzonej sylwetki przed rozpoczęciem się lata.


Z 3 artykułów, których autorem jest nasz ekspert -Mgr Michał Dachowski - dowiesz się, jak najskuteczniej pomóc sobie przy drobnych kontuzjach. Pierwszy artykuł traktuje o uwarunkowaniach w jakich dochodzi do kontuzji oraz o różnych rodzajach urazów. W kolejnym przeczytasz o odpowiednim dostosowaniu treningu do swoich możliwości, a w trzecim - o tym jak sobie pomóc i jak udzielić pierwszej pomocy przy wystąpieniu kontuzji.


W Polsce coraz więcej osób biega, jeździ na rowerze, uprawia nordic walking.  Jeśli planujesz tego typu, czy też inne ćwiczenia  mierz siły na zamiary, a co za tym idzie odpowiednio się przygotuj i zabezpiecz przed czyhającymi kontuzjami. Organizm wchodzący w trening bez uprzedniego przygotowania może doznać wielu mikro i makro urazów, które prowadzą do wykluczenia z jakiejkolwiek aktywności fizycznej na długi okres czasu.

Skutki źle dobranego treningu mogą mieć relatywnie dużą skalę rozpiętości poczynając od często bagatelizowanych, lecz równie uporczywych uszkodzeń naskórka do bardzo poważnych i długo terminowych skręceń, czy złamań będących znacznie poważniejszymi i kosztowniejszymi w leczeniu.

Do podstawowych urazów zalicza się:

Otarcie – rana, która powstaje na skutek kontaktu skóry z szorstką powierzchnią lub w wyniku kontaktu z przedmiotem, który ociera skórę z warstwy zrogowaciałej naskórka. Dochodzi do obnażenia brodawek skóry właściwej i krwawienia miąższowego (zwykle niewielkiego) lub wycieku płynu międzytkankowego.

Stłuczenie - uraz tkanek i stawów okołotkankowych. Do najczęstszych następstw stłuczenia należą: krwawe wylewy i wysięki podskórne, obrzęk oraz częściowe upośledzenie ruchomości stawu objętego stłuczeniem.

Naciągnięcie - uszkodzenie włókien mięśni i więzadeł wynikające z niekontrolowanego ruchu wykraczającego poza normalne ograniczenia ruchomości mięśni lub stawów. Kontuzje takie są typowe wśród osób podejmujących ćwiczenia po długiej przerwie lub w przypadku zaniechania odpowiedniej rozgrzewki.

Skręcenie – uraz polegający na przekroczeniu fizjologicznego zakresu ruchu w stawie. Skutkiem skręcenia może być uszkodzenie torebki stawowej, więzadeł, chrząstki stawowej, a niekiedy także uszkodzenie fragmentów kostnych. Typowymi objawami skręcenia są szybko pojawiający się obrzęk, krwiak i bólowe unieruchomienie skręconego stawu.

Najczęściej obserwuje się skręcenia stawu skokowego, kolanowego i drobnych stawów ręki.

Zwichnięcie - uszkodzenie, w którym dochodzi do chwilowej bądź trwałej utraty kontaktu powierzchni stawowych, przemieszczenia kości w torebce stawowej lub całkowitego wyciągnięcia z niej kości. Zwichnięciu może towarzyszyć uszkodzenie struktur wewnątrz-stawowych (więzadeł, chrząstek, łąkotek) oraz naciągnięcie bądź rozerwanie torebki stawowej. Gdy zwichnięty staw wykazuje niestabilność, dodatkowo może dojść do ucisku tętnic lub nerwów.

Złamanie - przerwanie ciągłości kości po zadziałaniu siły przekraczającej granice elastyczności tkanki kostnej. Do najczęstszych przyczyn złamań należą uderzenia, zmiażdżenia, upadki, przygniecenia i postrzały. Do cech pewnych złamania należą nieprawidłowe ustawienie lub patologiczna ruchomość, której oczywiście nie wolno prowokować. Cechami domniemanymi złamania są bolesność, obrzęk, ograniczenie ruchomości lub jej zniesienie.


Jeśli artykuł Cię zainteresował zapraszamy do komentowania i śledzenia nas na Facebooku. A już niebawem druga część, z której dowiesz się jak uniknąć wyżej wymienionych skutków ubocznych treningu!

Jeśli chcesz skorzystać z bezpłatnej konsultacji z naszym ekspertem napisz na adres: rehabilitacja@fizjo4life.pl i powołaj się na nas :)

facebookNaszaKlasaMySpaceTwitter