loadingimg

Wczytuję dane...
powrót do poprzedniej stronypoprzedni
następny
Uwaga na kontuzje - cz.2 Jak uniknąć urazów podczas ćwiczeń
średnia: 5.0  ocen: 1
  • Opis

W poprzednim artykule pisaliśmy o kontuzjach, jakich można się nabawić podczas treningów (http://www.cwiczeniafitness.pl/p/3/365/uwaga-na-kontuzje-cz-1-porady-eksperta.html).

Chcąc osiągnąć szybkie rezultaty i zapominamy o tym, że mięśnie, więzadła, torebki stawowe i stawy po przerwie w ćwiczeniach nie są odpowiednio przygotowane na gwałtowne rozpoczęcie intensywnego treningu. A to bardzo często prowadzi do niepotrzebnych urazów.


W tym artykule radzimy jak uniknąć kontuzji podczas treningu. Znbajdziesz tu istotne wskazówki dotyczące przede wszystkim rozgrzewki, która jest integralną i nie odłączną częścią każdego treningu. Często jednak bardzo lekceważoną z różnych względów takich jak brak czasu, lub po prostu brak wiedzy. Skuteczna rozgrzewka może trwać 15 minut, aby przyniosła odpowiednie efekty w postaci przygotowania się do treningu. Rozgrzanie, rozbieganie i rozciągnięcie ciała przed aktywnością fizyczną przede wszystkim uchroni Cię przed nieprzyjemnymi w skutkach urazami i nie pokrzyżuje planów treningowych. Nie należy także zapominać, że równie ważne jak rozgrzewka są świadomość wykonywanych ćwiczeń, odpowiedni sprzęt treningowy, czy rozciąganie po odbytym treningu.


Poniżej najczęściej popełniane błędy podczas uprawiania aktywności fizycznej.

1. Rozpoczęcie treningu bez rozgrzewki.

Np. Od razu po przyjściu na salę/boisko wejście w intensywny trening lub rozgrywane mecze.

PORADA : Należy wcześniej rozbiegać się, rozgrzać mięśnie i więzadła, oswoić się z piłką czy innym sprzętem.

2. Rozpoczęcie treningu bez rozciągania dynamicznego lub/i statycznego.

Np. Chcąc zaoszczędzić czas przeznaczony na ćwiczenia pomijamy rozciąganie.

PORADA : Wystarczy jedynie 10 minut po rozgrzewce na rozciąganie, aby ciało było lepiej przygotowane do wysiłku właściwego.

3. Nałożenie zbyt dużych obciążeń treningowych.

Np. Powrót do cyklu treningowego z obciążeniami z przed przerwy (kontuzja, przerwa zimowa).

PORADA : Obciążenia w pierwszych treningach powinny być tak dopasowane, aby łagodnie i spokojnie wejść w aktywność fizyczną, co uchroni przed bólem mięśni następnego dnia.

4. Zła technika wykonywania ćwiczeń 

Np. Wykonanie ćwiczeń nie może przynosić bólu i dyskomfortu.

PORADA: Warto skonsultować się ze specjalistą, aby dowiedzieć się jak właściwie wykonywać i na co zwracać uwagę przy wykonywaniu danego ćwiczenia.

5. Rozpoczęcie treningu z nie wyleczoną kontuzją.

Np. Nie wyleczona kontuzja może mieć zły wpływ na inny staw co może prowadzić do jej nawrotu lub uszkodzenia innych części ciała poprzez nie właściwe rozkładanie ciężaru.

PORADA: Należy poczekać na pełen powrót do zdrowia, aby dłużej cieszyć się przyjemnością aktywności fizycznej

7. Źle dobrany i/lub zużyty sprzęt treningowy.

Np. Uprawianie sportu w starym, pościeranym lub za małym obuwiu będzie przyczyniać się do niewłaściwego obciążania ciała.

PORADA: Należy zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt, który w rezultacie może okazać się tańszy w skutkach, niż leczenie nabytej kontuzji.

8. Brak rozciągania po wysiłku fizycznym.

Np. Po odbytym treningu szybkie opuszczenie sali/ boiska bez uprzedniego rozciągania.     

PORADA: Każdy trening powinien zakończyć się rozciąganiem, najlepiej statycznym, które rozluźni mięśnie po wysiłku i zabezpieczy je przed urazem.

9. Brak planu treningowego.

Np. Chęć szybkiego odzyskania formy lub utraconej sylwetki bez rozplanowania cyklu treningowego z dobraniem odpowiednich obciążeń, jak i uwzględnieniem odpoczynku.

PORADA: Odpowiednio planując cykl treningowy można uniknąć przetrenowania lub niedotrenowania co może skutkować powstaniem kontuzji  lub brakiem pożądanych rezultatów.

 


Autorem artykułu jest nasz ekspert fizjoterapeta i rehabilitant - Mgr Michał Dachowski, który doradza Wam jak bezkontuzyjnie przeprowadzać treningi i jak radzić sobie z ewentualnymi urazami.
W kolejnym artykule dowiesz się jak udzielić pierwszej pomocy w wypadku doznania kontuzji podczas treningu.


Jeśli artykuł Cię zainteresował i chciałbyś się czegoś więcej dowiedzieć lub skorzystać z bezpłatnej konsultacji z naszym ekspertem napisz do nas na naszym profilu na Facebooku.

facebookNaszaKlasaMySpaceTwitter