loadingimg

Wczytuję dane...
powrót do poprzedniej stronypoprzedni
następny
Uwaga na kontuzje - cz.3 Pierwsza pomoc przy kontuzji na treningu
średnia: 5.0  ocen: 3
  • Opis

W poprzednich artykułach pisaliśmy o rodzajach kontuzji i o tym jak przygotować się do treningu aby ich uniknąć.

Warto jednak wiedzieć jak postępować jeśli dojdzie do niechcianej kontuzji.PIERWSZA POMOC PRZY KONTUZJI.

Chcąc osiągnąć szybkie rezultaty i zapominamy o tym, że mięśnie, więzadła, torebki stawowe i stawy po przerwie w ćwiczeniach nie są odpowiednio przygotowane na gwałtowne rozpoczęcie intensywnego treningu. A to bardzo często prowadzi do niepotrzebnych urazów.

Jeśli po przebytym treningu doznamy urazu, niezależnie od rodzaju kontuzji nie można go ignorować. Takie urazy są bardzo bolesne, a nie leczone mogą prowadzić do stanów zapalnych lub długotrwałych problemów zdrowotnych, które mogą wykluczyć z jakiejkolwiek aktywności fizycznej na dłuższy okres czasu. Już przy małych dolegliwościach po najszybszą pomoc można sięgnąć już w domu stosując tak ogólno dostępne środki jak maść z ibuprofenem, która natychmiastowo uśmierzy ból, czy przykładając lód, stosując się do zasady "PRICE".

Zasada PRICE to kodeks postępowania po wystąpieniu kontuzji. Oczywiście nie chodzi tu o złamania czy urazy czaszki, ale o powszechne stłuczenia, naderwania, przeciążenia i tym podobne dolegliwości, które łatwo rozpoznać poprzez pojawiający się ból i opuchliznę.

P - protection (zabezpieczenie)

Należy zabezpieczyć okolicę przed nadmiernym ruchem. Jeśli jest to noga, zaleca się użycie kul, a jeżeli ręka to unieruchomienia jej w temblaku. Nie należy jednak stosować tego typu zabezpieczeń długotrwale, gdyż wszelkiego typu unieruchomienia osłabiają mięśnie.

R - rest (odpoczynek)

Niezbędny do skutecznego wyleczenia uszkodzonej części ciała jest odpoczynek. Należy wziąć wolne, zregenerować się.

I - ice (lód)

Schładzaniu podlega uszkodzona okolica, najlepiej zaraz po wystąpieniu kontuzji. W wypadku powstawania krwiaka zalecane jest zmrożenie specjalnym chlorkiem lub natychmiastowe obłożenie lodem (zastępczo mogą to być zamrożone mięso lub warzywa), co uniemożliwi powstanie procesu zapalnego i w jego wyniku powstania makrofagów, które usuwają zniszczoną tkankę blokując jej naprawę. Uszkodzoną część ciała należy schładzać kilka razy na dobę.

C - compression (ucisk)

Ucisk uzyskuje się poprzez bandażowanie uszkodzonej kończyny. Ma na celu, podobnie jak schładzanie, odpływ krwi i limfy z uszkodzonych tkanek. Należy bandażować od dołu do góry, czyli od palców do dłoni lub od stopy do kolana. Pomimo trudu, jakimi jest wykonanie bandażu samemu, odpowiednie zaopatrzenie na tym poziomie może zlikwidować obrzęk limfatyczny i przygotować staw do obciążania.

E - elevation (uniesienie)

Kontuzjowaną kończynę warto utrzymywać w lekkim uniesieniu. Odpoczywając należy leżeć z nogą na podwyższeniu powyżej poziomu serca, lub jeżeli jest to ręka trzymać ją w temblaku, dzięki czemu następuje odpływ krewi i limfy z uszkodzonej kończyny.


Autorem artykułu jest nasz ekspert fizjoterapeta i rehabilitant - Mgr Michał Dachowski, który doradza Wam jak bezkontuzyjnie przeprowadzać treningi i jak radzić sobie z ewentualnymi urazami.


Jeśli artykuł Cię zainteresował i chciałbyś się czegoś więcej dowiedzieć lub skorzystać z bezpłatnej konsultacji z naszym ekspertem napisz do nas na naszym profilu na Facebooku.

facebookNaszaKlasaMySpaceTwitter
Zobacz inne ćwiczenia i porady naszych ekspertów

Uwaga na kontuzje - cz.1

 

Uwaga na kontuzje - cz.2 Jak uniknąć urazów podczas ćwiczeń