loadingimg

Wczytuję dane...
powrót do poprzedniej stronypoprzedni
następny
Co znaczą terminy: faza koncentryczna, super seria, seria łączona podójnie...?
średnia: 5.0  ocen: 1
  • Opis

Zbliża się lato i każdy z nas chce wyglądać dobrze w skąpym ubraniu. Jeśli chcemy kształtować sylwetkę

i budować mięśnie musimy zadbać o odpowiednią dietę i ilość powtórzeń, serii oraz tempo w jakim będziemy wykonywać ćwiczenia.

Zanim zaczniecie trenować zapoznajcie się z terminami z jakimi na pewno się spotkacie. Nie wszystkie są jednak oczywiste, o niektóre wielu z Was już pytało.


Zacznijmy od podstawowych pojęć, z którymi z pewnością już się spotkaliście.

Powtórzenie -  jest to jednorazowe wykonanie określonego ruchu. W powtórzeniu możemy wyróżnić fazę koncentryczną (w tej fazie mięsień ulega skróceniu prze zbliżenie o siebie jego przyczepów) i fazę ekscentryczną (tutaj odwrotnie mięsień ulega rozciągnięciu i jego przyczepy się oddalają od siebie). 

Seria - analogicznie można nazwać ją „ zbiorem powtórzeń” np.: 15, 12, 10. Odpowiednio na każdą partię mięśni można wykonać więcej lub mniej serii w zależności od ich anatomii i treningu jaki wykonujemy.

Super seria -  to wykonanie dwóch ćwiczeń jedno po drugim dla przeciwstawne dla siebie partie mięśni, np.: Zginanie przedramion ze sztangą stojąc (biceps) i francuskie wyciskanie sztangi zza głowy stojąc (triceps) .

Natomiast kiedy wykonujemy dwa ćwiczenia na tę samą grupę mięsni  jest to seria łączona podwójnie , czyli wykonujemy podciąganie na drążku  i od razu ćwiczenie wiosłowanie sztangą w opadzie tułowia.

Gigant seria - osoby zaawansowane mogą wykonać większe ilości serii jedna po drugiej - w niej łączymy więcej niż 3 ćwiczenia wykonywane w ciągłości.

Zauważyć można, że przy seriach łączonych mocno stymulowane są dana mięśnie lub grupa mięśni, natomiast w superserii trenujemy antagonistyczne mięśnie otrzymując efekt pełniejszego dokrwienia całości np.: ramion.

Im częściej ćwiczysz, tym wyższą stawiasz poprzeczkę, a dzięki łączeniu przeplataniu serii z superseriami i seriami łączonymi osiagniesz widoczne efekty, a przy tym swoje zadowolenie! 


Jeśli artykuł Cię zainteresował i chciałbyś się czegoś więcej dowiedzieć lub skorzystać z bezpłatnej konsultacji z naszym ekspertem Łukaszem Szalą napisz do nas na naszym profilu Facebook.

facebookNaszaKlasaMySpaceTwitter