loadingimg

Wczytuję dane...
powrót do poprzedniej stronypoprzedni
następny
Fitness a zdrowe stawy
średnia: 5.0  ocen: 4
  • Opis

Zdrowy styl życia to najlepszy sposób na pozostawanie w dobrej formie fizycznej, świetną figurę i doskonałe samopoczucie. Co zrobić jednak, gdy współpracy odmawiają nam... stawy? Musimy zdawać sobie sprawę, że intensywny trening jest dla nich dodatkowym obciążeniem, a przecież także na co dzień mają one sporo pracy. Jak zadbać o stawy, by móc w pełni cieszyć się aktywnym życiem?


Nadmierne obciążenie

Każdego dnia nasze stawy muszą znosić duże obciążenia, a jeśli do tego jesteśmy aktywni i uprawiamy sport, dostarczamy im kolejnych wyzwań. Oczywiście, ruch działa dobrze także na nasze stawy – zwiększa ich ruchomość i elastyczność, wzmacnia mięśnie i poprawia ogólną kondycję. Pytanie jednak, czy są one odpowiednio przygotowane na taki wysiłek? Brak zbilansowanej diety, nieprawidłowo dobrane ćwiczenia, zapominanie o rozgrzewce czy założeniu specjalnych ochraniaczy... Wszystko to może przyczynić się do bólu stawów, poważnych kontuzji, a w przyszłości nawet do powstawania zwyrodnień. Jak możemy temu zapobiec?


Składniki potrzebne stawom

Zapewne nieraz zdarzało nam się słyszeć, że ktoś zażywa „kolagen na stawy”. Rzeczywiście, dostarczanie organizmowi odpowiednich składników to kluczowa sprawa, jeśli chcemy utrzymać nasze stawy w dobrej kondycji. Kolagen jest właśnie jednym z nich – to białko stanowi główny składnik ścięgien i chrząstek stawowych, a to one przecież są odpowiedzialne za prawidłowe funkcjonowanie tych delikatnych struktur. Dlatego warto sięgnąć po specjalne suplementy diety, takie jak na przykład 4flex. Pomogą nam one zapewnić naszemu ciału wszystko, co potrzebne, aby wzmacniać i odbudowywać stawy. Nie zapomnijmy także o regularnych posiłkach oraz diecie bogatej w wapń, białko, witaminę C oraz błonnik. Odstawmy używki, takie jak alkohol, kawa czy papierosy.


Bezpieczne uprawianie sportu

Jeżeli do tej pory nie uprawialiśmy sportu, nie powinniśmy od razu zapisywać się na wszystkie możliwe zajęcia fitness. Przesadzając z nagłym zwiększeniem ilości treningów, możemy naprawdę wyrządzić krzywdę swoim stawom. Potrzebują one bowiem nie tylko odpowiednich składników odżywczych, lecz również czasu, aby rozgrzać się i przygotować do intensywnej aktywności fizycznej. Bezpiecznie będzie zacząć od spokojnego sportu, w którym stawy nie będą zbytnio obciążone. Lekarze zalecają w takich przypadkach na przykład pływanie, jazdę na rowerze, szybki marsz. Stopniowo będziemy mogli wprowadzać coraz bardziej zaawansowane formy ćwiczeń, pamiętając zawsze o rozgrzewce i założeniu ochraniaczy.

facebookNaszaKlasaMySpaceTwitter