loadingimg

Wczytuję dane...
powrót do poprzedniej stronypoprzedni
następny
Orbitrek – poradnik kupującego
średnia: 2.1  ocen: 32
  • Opis

Popularność orbitreków cały czas rośnie. Każdy, kto miał okazję używać trenażera eliptycznego zastanawia się nad jego zakupem. Dzieje się tak przede wszystkim z dwóch powodów:
1. Znakomicie działają
2. Nie obciążają stawów oraz pleców, tak jak bieżnie czy steppery

Należy zadać sobie najpierw pytanie: dlaczego zdecydowaliśmy się na zakup orbitreka? Chcemy zrzucić kilka dodatkowych kilogramów, popracować nad sylwetką czy w celu rehabilitacji? Odpowiedź na to i kilka innych pytań pozwoli dobrać nam najlepszy sprzęt za pieniądze, którymi dysponujemy.


Ile przeznaczyć na orbitreka?
Nigdy nie powinno podchodzić się do podejmowania decyzji o zakupie orbitreka (czy jakiegokolwiek innego sprzętu) bez zadecydowania o tym, jaką kwotę chcemy na niego przeznaczyć. No, chyba, że lubisz przepłacać. Może się to wydawać zbyt oczywiste, ale doświadczenia sprzedawców sprzętu fitness mówią same za siebie – 90% kupujących nie ma pojęcia jaki jest przeciętny koszt orbitreka! Nie mają także pojęcia ile chcieliby wydać na taki sprzęt. Trzeba pamiętać, że jeśli nie znamy wartości rzeczy, którą chcemy kupić to zawsze za nią przepłacimy.


Krok 1: Ustalamy kwotę. Ograniczenie finansowe jest zawsze najważniejsze. Jeśli nie stać nas na orbitreka za 10 tysięcy złotych, to nawet nie bierzmy go pod uwagę. Osoba, którą ogranicza budżet może oglądać mercedesy, ale gdy już zdecyduje się na zakup samochodu, to pójdzie do salonu chevroleta. Dlatego określ dokładnie ile chcesz wydać na trenażer eliptyczny. Być może okaże się, że potrzebujesz lepszego sprzętu, ale kupisz ten, na który będzie cię stać.


Krok 2: Używałaś/eś już orbitreka? Może się to wydawać śmieszne, ale drugie pytanie jest równie ważne, co pierwsze. Ważne są poprzednie doświadczenia z orbitrekiem, czy to na siłowni, fitness klubie czy u znajomych. Jeśli miałaś/eś już styczność z tym sprzętem to wiesz mniej więcej jak go używasz – czy ćwiczenia na nim są dla Ciebie przyjemne i efektywne, czy korzystasz z niego długo, czy tylko po kilka minut? Dzięki temu wiemy, czy potrzebujemy sprzętu zaprojektowanego z myślą o maratończykach, czy czegoś skromniejszego? Może się także okazać, że potrzebujesz orbitreka z pełną paletą programów oraz pulsometrem.


Krok 3: Jak bardzo jesteś doświadczony w używaniu orbitreka? Należy odpowiedzieć sobie na pytanie jak często używamy trenażera eliptycznego, czy ile chcemy go używać. Jeśli są to regularne treningi, warto zainteresować się bardziej wytrzymałym sprzętem. Tak naprawdę nie jest sztuką kupić orbitrek z promocji w supermarkecie, po czym używać go przez godzinę dziennie, codziennie. Można się bardzo rozczarować, gdy okaże się, że trafi do serwisu już po kilku miesiącach od zakupu.


Krok 4: Zdecyduj, których opcji potrzebujesz. Należy się dobrze zastanowić jeszcze przed wybraniem się na zakupy. Dobrze jest podejść do tego, jak do zakupu samochodu – sprzedawca zawsze będzie starał się sprzedać Ci sprzęt z możliwościami, z których i tak nie będziesz korzystał.  Warto to przemyśleć, zanim do naszego domu trafi produkt, którego zakupu będziemy żałować. Zrób sobie listę funkcji, którą uważasz za niezbędną, a jeśli okaże się, że proponowany model oferuje więcej – będziesz w stanie się nad tym spokojnie zastanowić. Przecież nic nie musimy kupować natychmiast.


Zastanów się kto, gdzie i jak będzie używał orbitreka?


- Kto będzie używał orbitreka? Jest to ważne, ponieważ inny trenażer eliptyczny nadaje się dla jednej osoby ważącej 70 kg, a inny dla 4-osobowej rodziny, w której dwie osoby ważą blisko 100 kilogramów. Jeśli zamierzamy kupić orbitrek, który będzie regularnie używany przez min. 2 osoby, tzn. minimum 3 razy w tygodniu, to proponujemy zakup sprzętu w jakości wyższej o 1 stopień (o poziomach jakości można poczytać w dalszej części tego artykułu)


- Gdzie umieścisz orbitrek? Jeśli nie dysponujesz dużą powierzchnią na sprzęt fitness, to podaruj sobie rozglądanie się za dużymi jednostkami, nawet jeśli Cię na nie stać. Musisz mieć motywację, to ćwiczenia na nim codziennie. Pamiętaj: co z oczu, to z serca. Ograniczona przestrzeń może wymuszać zakup trenażera, który można łatwo złożyć. Konieczne może okazać się ograniczenie masy urządzenia, jeśli zechcemy je postawić na piętrze w starym domku. Wszelkie czynniki „lokalowe” wymagają przemyślenia przed zakupem.


- Jak sprzęt będzie użytkowany? Zastanowienie się nad aspektem sposobu użytkowania orbitreka jest jednym z ważniejszych aspektów. Starsza pani, ważąca niecałe 70 kg, chcąca używać go przez 10 minut, trzy razy w tygodniu potrzebuje zdecydowanie innego sprzętu niż osoba o sportowym zacięciu. Jako standard użytkowania uważa się 30 minut dziennie, przez 7 dni w tygodniu. Każde kolejne 30 minut ćwiczeń to 1 poziom wyżej w jakości urządzenia.


Określanie poziomów jakości

Jest to najtrudniejsza część przy decyzji o zakupie orbitreka. Na rynku jest wielu producentów orbitreków i każdy zapewnia o najwyższej jakości swoich urządzeń. Bez względu na ich cenę.
Oczywiście najbardziej narzuca się nam myśl o stosunku jakości do ceny – im droższy orbitrek, tym producent wydał więcej na jego wyprodukowanie, a więc i jego jakość jest wyższa. Czasem jednak płacimy wyłącznie za znane logo producenta, którego produkty są jakościowo porównywalne do tych wykonywanych przez mniej rozpoznawalnego konkurenta.
Dla uproszczenia poziom jakości określamy ceną – każde 700 złotych więcej oznacza poziom jakości wyższy o jeden stopień, czyli np. osoba ważąca ok. 90 kg, używająca orbitreka przez 90 minut dziennie powinna rozglądać się za takim o wartości 1400 – 2100 złotych.


Zmienne u użytkownika orbitreka
Istnieje wiele zmiennych warunkujących poziom poszukiwanego orbitreka, jednak my skupimy się na trzech najważniejszych, które należy wziąć pod uwagę przy decyzji o zakupie:


Waga użytkownika: Nasza waga ma ogromny wpływ na to jak będzie działał orbitrek. Wiele orbitreków ma tendencję, do „zauważania” zwiększonej wagi użytkownika poprzez wpadanie w wibracje, głośniejszą pracę i problemy ze stabilnością już przy użytkownikach ważących ok. 90 kilogramów. Każde kolejne 20 kg powyżej tej wagi powinny skłaniać do zakupu orbitreka o wyższej jakości. Dlatego osoba ważąca ok. 130 kg powinna szukać urządzenia o wartości od 2100 do 3000 złotych.


Czas treningu: Jako standardowy czas treningu uważa się 30 minut dziennie przez 7 dni w tygodniu dla każdego z dwóch użytkowników. Dodatkowe 30 minut treningu powinno skłonić nas do zakupu trenażera eliptycznego o wyższej jakości. Także jeśli najcięższy użytkownik waży poniżej 90 kg, ale ćwiczy 2 godziny dziennie, to jakoś orbitreka powinna wynosić 2 poziomy, co cenowo oznacza wydatek 1400 – 2100 złotych.


Ilość użytkowników: Liczba osób, które będą korzystały z jednego urządzenia jest trzecim bardzo ważnym czynnikiem, który  należy brać pod uwagę kupując orbitrek. Dwie osoby są uważane za normę, każda kolejna osoba to 1 poziom jakości wyżej. Także jeśli trenażer eliptyczny ma być używany przez 3 osoby, z których najcięższa nie przekracza 90 kg i nie ćwiczy więcej niż godzinę dziennie, wtedy musimy poszukać urządzenia w cenie 700 – 1400 złotych.


Wybór trenażera eliptycznego pod kątem systemu napędu
Zastosowany system napędu jest jednym z najważniejszych, który należy wziąć pod uwagę decydując się na zakup orbitreka. Wybór powinien być dokładnie przemyślany, inaczej można bardzo żałować decyzji o zakupie.
Tym, co decyduje o wartości jakiegokolwiek trenażera eliptycznego jest właśnie system napędu. Przez określenie „systemu napędu” rozumiemy oś napędu, łożysko osi, pasek napędowy, alternator (czy generator) oraz rodzaj układu elektronicznego. Jeśli wszystkie te komponenty zostaną ze sobą prawidłowo zestawione, to zdołają doskonale przyćmić inne niedoskonałości. Choć sama jakoś użytych komponentów jest bardzo istotna, to ważniejsze jest ich prawidłowe zestawienie. Dlaczego? Powiedzmy sobie szczerze – producent może użyć komponentów niskiej jakości, jednak złoży je tak dobrze, że użytkownik końcowy tego nie odczuje. Podobnie rzecz się ma w odwrotną stronę – można użyć komponentów najwyższej jakości, jednak ich kiepska instalacja sprawi, że sprzęt nie będzie się nadawał do efektywnego i przyjemnego treningu.
Oto kilka podpowiedzi jak odróżnić dobre komponenty od złych.


Płynność ruchu
Ruch na trenażerze powinien odbywać się płynnie. Podczas jego pracy nie powinniśmy słyszeć żadnych pisków, tarcia ani nic, co mogłoby wskazywać na nieprawidłową pracę urządzenia. Nie powinno się także odczuwać przeskoków przy zwiększaniu oporu w maszynie.
Dziś rynek orbitreków oferuje kilka rodzajów napędów, które walczą o palmę pierwszeństwa. Dla uproszczenia można przyjąć trzy rodzaje napędów: przedni, tylny oraz centralny. Wybór rodzaju napędu ma wpływ na jego późniejszą płynność.


Napęd przedni
Nazywany tak dlatego, że oś napędu znajduje się przed użytkownikiem, dlatego waga użytkownika oddziałuje na przód urządzenia. Ćwicząc na tym orbitreku zobaczysz ruch koła eliptycznego przed sobą. Obecnie jest to jeden z popularniejszych rodzajów stosowanego napędu. Stało się tak ponieważ jest to mało zawodny napęd.

facebookNaszaKlasaMySpaceTwitter
Zobacz inne ćwiczenia i porady naszych ekspertów

ORBITREK